Bardzo trudne życie narodowego fintechu. Tylko wybrani mogą zarabiać.

Bardzo trudne życie narodowego fintechu. Tylko wybrani mogą zarabiać.

Bardzo trudne życie narodowego fintechu. Tylko wybrani mogą zarabiać.

Wyniki przeprowadzonych badań zostały omawiane”przedstawione w czasie 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Brało w nich udział wiele podmiotów funkcjonujących na rynku finansowym wykorzystując innowacyjne technologie. O tym, dlaczego naszym fintechom daleko do tytułu rekinów przedsiębiorczości, debatowano w czasie części dyskusyjnej „Polski Fintech 2018”.

W jaki sposób wygląda przeciętny statystyczny fintech? Będzie to niewielka firma, przyjmująca w głównej mierze z mężczyzn. Prawdopodobnie działa w zakresie płatności i generuje skromne biorąc pod uwagę możliwości tego sektora wyniki dochodowe (do 5 mln zł). Wiele przedsiębiorstw skupia się na lokalnym rynku. Tylko 15 proc. działa w Ameryce Południowej a także na rynkach Bliskiego Wschodu. Z jakiego źródła pochodzi finansowanie? Nieco ponad połowa firm bazuje na finansach prywatnych, mniej więcej 1/4 dostaje finansowanie od funduszy VC, pozostali wspierają się prywatnymi inwestorami. – Będziemy mieli wciąż sporo do wykonania – ocenił wyniki badań Piotr Brewiński.

Z kolei Paweł Sobkow, zarządzający BitBay, polskiej giełdy kryptowalut, podkreślił zacofanie naszych regulacji względem rzeczywistości, w której działają fintechy. To w związku z tym na przykład giełda BitBay wyprowadziła się na teren Malty, jaka jest znana z dobrego otoczenia prawnego dla przedsiębiorców pracujących w obszarze krypto. – Będziemy potrzebować jasnych reguł gry. Jest to warunek, aby krajowe fintechy mogły się rozwijać – ocenił Sobkow. Przy tym dodał, że stan ten ulega poprawie. Miało na to wpływ utworzenie oddziału innowacji finansowych FinTech przy KNF, czym zarządza, co kierowane jest przez Artur Granicki.

W okresie wiosennym została powołana też specjalna grupa do spraw blockhain, która połączyła zarówno przedstawicieli administracji, kluczowych urzędów, NBP, jak i wielu graczy na rynku.

Polskie banki wspierają fintechy

Po której stronie tego sporu opowiedziały się krajowe banki? Czy nadążają za innowacjami technologicznymi w branży finansowej? Jak mówił Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w branży zdecydowanie nie bywało tak tłoczno jak obecnie. – Konkurencyjne podmioty regularnie pojawiały się, lecz w dzisiejszych czasach jest ich dużo więcej. Wyszuka się jednakże miejsce dla każdego przedsiębiorcy – ocenił Bartkiewicz.

Stwierdził też, iż zmienia się sposób funkcjonowania sektora bankowego jak również fintechów. – Praktycznie kilka lat wcześniej młode przedsiębiorstwa patrzyły spode łba na instytucje bankowe, traktując ich jak wrogów w docieraniu do klientów. Dzisiaj coraz więcej fintechów planuje prowadzić kooperację z bankami – stwierdził. Funkcjonowanie w branży w pojedynkę to ogromne zadanie. Jak podkreślił Bartkiewicz, wkroczenie do sektora oraz wypromowanie nowej firmy pozostaje naprawdę łatwe. Schody zaczynają się razem z próbą wykreowania skali. Natomiast podtrzymanie jej jest trudne.

admin

Comments are closed.