Większy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Większy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Większy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie nadawania roboczych sygnałów nawigacyjnych przez kolejne dwie satelity pracujące w obrębie znanego pod nazwą Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez układ nawigacji satelitarnej Galileo. Satelity Galileo o numerze 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu długich, trudnych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich działanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. Zwłaszcza, z użyciem 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA w Belgii, zrealizowano testy częstotliwości fal radiowych nadawanych z tych orbiterów, by ocenić formę sygnału jak również jego wielkość.

Testowano do tego wydajność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Testy były realizowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen w Niemczech jak również we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku sprawdzano wydawanie poleceń i pilnowanie satelitów, a w drugim nadzorowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy skończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco wcześniej niż przewidywał plan. 29.01.18 r. orbitery rozpoczęły przekazywanie pełnych informacji do nawigacji. ESA wykonuje na chwilę obecną też testy 2-óch następnych satelitów nawigacyjnych (o numerze 11 a także 12), jakie wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Natomiast orbitery o numerach 13 a także 14 odbyły jakiś czas temu analizy przed wysłaniem na orbitę na terenie centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii a później zostały umieszczone w magazynie w oczekiwaniu na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Ostateczny system Galileo ma liczyć 24 satelity. W tej chwili emitowane sygnały nawigacyjne są w formie „tymczasowej” – używa je branża satelitarna do opracowania produktów a także usług, które przyszłości zostaną dane użytkownikom.

admin

Comments are closed.