W Europie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

W Europie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

W Europie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Raka gruczołu prostaty można zwalczyć wykorzystując lek na raka piersi, za to medykament na czerniaka może być efektywny w terapii raka jelita grubego. Przy założeniu, iż oceni się, która mutacja wywołała nowotwór u pacjenta. Jakby nasi medycy byli w stanie diagnozować w taki sposób, jak ich amerykańscy koledzy, ludzie z rakiem mogliby uniknąć groźnego dla zdrowia leczenia, między innymi podawanej praktycznie na ślepo chemii. Dużej grupie z nich uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze do niedawna dzieliło się nowotwory zależnie od narządów, które atakowały. Badano nowotwory piersi, mózgu, jelita grubego czy prostaty W dzisiejszych czasach wiadomo, że to nie tylko obszar występowania, jednak w pierwszej kolejności obecność odpowiednich mutagenów powoduje, że określony sposób leczenia będzie mógł być skuteczny albo absolutnie nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge analizuje przekazane wycinki nowotworów ludzi z całego świata sprawdzając równocześnie mnóstwo genów, które mogą mieć wkład w rozwijaniu się guzów. Dla każdej osoby pacjenta przygotowuje osobny raport przedstawiający zdobytą wiedzę na temat wyszukanych zmian nowotworowych oraz wskazówki, które środki i dlaczego można zastosować w konkretnym przypadku.

U 20 letniej Amerykanki Corey Wood guza płuc wykryto 14 dni po tym, kiedy zakończyła półmaraton. Dziewczyna była w świetnej formie oraz nie widać było żadnych skutków choroby. Podczas wizyty u lekarza okulistyki na jaką udała się tylko po soczewki kontaktowe oznajmiła okuliście że ma błyski w oczach. Okulista polecił kompleksowe badania, w trakcie jakich znaleziono guzy w płucu, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów do kości. Był to rak płuc w czwartym stadium. Zdawało się, iż jedyną opcją leczenia będzie długotrwała i wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący wysłał jednak kawałki nowowoworu do analizy profilowania genomowego. Okazało się, że raka spowodowała mutacja w genach ROS1 i jest na ten rodzaj mutacji odpowiednie lekarstwo. Było skuteczne. Dziś płuca Corey Wood są pozbawione guzów. Przypadek? Absolutnie nie, osiągnięcia medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie mutacji obecnych w tkance nowotworowej u leczonej osoby a także dobór dopasowanej metody leczenia do danej mutacji – to unikalne podejście do walki z rakiem. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, jaka owe badania realizuje informuje, iż tym sposobem pacjent przyjmuje bezpieczny środek w niezbędnej dawce nakierowany na konkretny cel. Od chwili wysłania tkanki do przygotowania raportu upływa mniej więcej 14 dni. By zrealizować test potrzebna jest mała ilość tkanki nowotworowej. Może to być tkanka wzięta ostatnio do analizy histopatologicznej. Wynik badania ukazuje dane o istotnych dla przebiegu terapii zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach celowanych, możliwych badaniach klinicznych wykonywanych z lekami, które mogą pomóc. Ta wiedza pozwala lekarzowi wybrać najlepsze leczenie.

admin

Comments are closed.